Fałda nakątna – fałda mongolska
- Fałda nakątna nazywana również zmarszczką nakątną lub fałdą mongolską to charakterystycznie ułożone zgięcie skóry rozciągające się od powieki górnej aż po dolną.
- Ten rodzaj fałd występuje przeważnie u mieszkańców kontynentu azjatyckiego, jednak może pojawić się również w przebiegu różnych chorób wrodzonych. Będzie to między innymi zespół Turnera, Downa czy Klinefeltera. Fałda nakątna może występować także u niemowląt oraz rzadziej u nieco starszych dzieci.
- W przypadku bardzo małych dzieci nie zaleca się ingerencji w wygląd fałdy. Z kolei u dzieci starszych, u których szpara powiekowa jest znacząco mniejsza poleca się wykonanie operacji plastyki powiek w celu przywrócenia pełnego pola widzenia.
Czy fałda nakątna się leczy?
- Leczenie fałdy nakątnej zaleca się starszym dzieciom oraz dorosłym, którzy w wyniku przesłonięcia większej części szpary powiekowej, zmagają się ze zmniejszonym polem widzenia.
- W takich przypadkach warto rozważyć chirurgiczne usunięcie nadmiaru tej skóry, które charakteryzuje się ogromną wręcz skutecznością. Przywraca komfort widzenia pacjenta, zwłaszcza w trakcie patrzenia w bok.
- Może on być również wykonywany czysto ze względów estetycznych u osób, które nie maja problemów ze zmniejszonym polem widzenia.
- Procedurą chirurgiczną, która pozwala się pozbyć zmarszczek nakątnych jest plastyka powiek.
- Jest to zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym polegający na wykonaniu nacięcia w naturalnym zgięciu powieki, a następnie usunięciu nadmiaru fałdy.
- Na koniec lekarz zakłada w tym miejscu cienkie szwy, które nie pozostawiają widocznych blizn.
Jakie są przyczyny występowania fałdy nakątnej?
- Występowanie zmarszczki nakątnej jest związane głównie ze specyficzną budową okolicy oka, która jest charakterystyczna dla azjatyckiego typu urody.
- Osoby należące do rasy białej pozbawione są występowania tego typu zmarszczki, choć możemy spotkać wyjątki. Są to głównie osoby zmagające się z pewnymi chorobami wrodzonymi.
W jakim wieku znika
zmarszczka nakątna?
- Zarówno u wcześniaków, jak i dzieci zdrowych fałda nakątna znika po około 12 miesiącach. Jest to czas, gdy kości oraz chrząstki tworzące grzbiet naszego nosa stają się w pełni rozwinięte.
- Z kolei, jeśli występowanie zmarszczki nakątnej związane jest z wcześniej wymienionymi chorobami to nie ulega ona zanikowi.
Jak przygotować się do zabiegu usuwania fałdy nakątnej?
- Jeśli chcesz usunąć fałdę nakątna, skonsultuj się przede wszystkim z lekarzem, który przeprowadzi wywiad medyczny i oceni, czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu.
- Następnie zarezerwuj termin zabiegu, wykonaj badania laboratoryjne w terminie ustalonym z Rejestracją Kliniki: morfologia, INR, APTT Antygen-HCV, Anty-HCV
- Zastosuj odpowiednie przygotowanie przedoperacyjne, takie jak np. zaprzestanie palenia tytoniu i przyjmowania niektórych leków.
Umów konsultację w celu usunięcia fałdy nakątnej
Gdynia Centrum
ul. Batorego 7/35, V piętro