Gradówka – leczenie
- Gradówka to zmiana, która powstaje w skutek miejscowego, acz przewlekłego stanu zapalnego gruczołów łojowych znajdujących się na tarczce ludzkiej powieki.
- Ujście gruczołów Meliboma zostaje zablokowane, a nagromadzony łój oraz złogi tworzą stan zapalny. Konsekwencją tego jest utworzenie się niedużego, niebolesnego guzka przypominającego inną zmianę, jaka jest jęczmień. Czasami zdarza się również, że jęczmień zamienia się w gradówkę.
Objawy gradówki
- Ze względu na swój wygląd gradówka bardzo często mylona jest z jęczmieniem, jednak są pewne cechy, które te zmiany różnią.
- Postaniu jęczmienia towarzyszy zazwyczaj obrzęk, zaczerwienienie powieki oraz ograniczenie pola widzenia. Niektórzy pacjenci skarżą się na ból i wrażliwość na dotyk, a nawet uczucie ciepła w miejscu powstania zmiany.
- Jęczmień z reguły pojawia się dosyć nagle i samoistnie ustępuje w ciągu kilku do kilkunastu dni. Maksymalnie zmiana ta utrzymuje się przez kilka tygodni.
- Z kolei gradówka umiejscawia się na górnej lub dolnej powiecie i nie daje żadnych objawów bólowych. Często przed pojawieniem się guzka pacjent odczuwa dodatkowe objawy, wśród których można wymienić zmęczenie oczu, uczucie piasku pod powieką, wydzielina na oku zaraz po przebudzeniu, a nawet pieczenie i świąd.
Mam gradówkę, co powinienem zrobić?
- Osoby, które zaobserwują u siebie, chociaż jeden z powyższych objawów powinny udać się na konsultację do okulisty, który upewni się, czy z naszym okiem nic się nie dzieje i nie rozwija się jakiś stan zapalny.
- Z wizytą taką nie warto zwlekać, w szczególności, gdy objawy utrzymują się już jakiś czas. Szczególnie czujni powinniśmy być na pojawienie się dolegliwości bólowych oraz zmianę ostrości widzenia.
Zapobieganie gradówce
- Pacjenci, którzy zmagają się z częstymi nawrotami gradówki oraz jęczmienia powinni zwrócić dużą uwagę do zachowywania odpowiedniej higieny okolic oczu.
- Istotne tutaj będzie codzienne i dokładne oczyszczenie brzegów powiek, co skutecznie redukuje częstotliwość pojawiania się zmian.
- Innym sposobem jest również regularne wykonywanie masaży powiek oraz wygrzewanie ich przy wykorzystaniu ciepłych okładów. Zapobiega to gromadzeniu się łoju oraz powstawaniu zmian i stanów zapalnych.
- W aptece można również kupić specjalne chusteczki oraz płyny micelarne stworzone do codziennej pielęgnacji oczu. Osoby, które często zmagają się z jęczmieniem lub gradówką powinny postawić na tego typu kosmetyki.
Jak wygląda skuteczne leczenie gradówki?
- Skuteczne leczenie gradówki wymaga od nas sporych pokładów cierpliwości, bowiem jej objawy nie znikają z dnia na dzień. Zdarzają się oczywiście przypadki, gdy nieleczona gradówka podobnie jak jęczmień znika, jednak potrzeba do tego zdecydowanie więcej czasu.
- Można również podejmować próby przyspieszenia procesów gojenia za pomocą kilku sprawdzonych metod.
- Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z gradówką są ciepłe okłady na powiekę oraz jej masaże. Podwyższona temperatura pozwala na upłynnienie wydzieliny oraz usprawnia jej odpływu. Pomaga to zapobiegać zaleganiu wydzielimy, jej czopowaniu się oraz rozwojowi stanu zapalnego.
- Aby wykonać taki okład warto wykorzystać specjalne wygrzewające maseczki na oczy. Taki okład należy wykonywać w miarę regularnie, nawet do kilku razy dziennie.
- Zdarza się również, że w celu ograniczenia infekcji lekarz zaleca pacjentowi stosowanie odpowiedniej maści z antybiotykiem, a w trudniej gojących się przypadkach nawet antybiotykoterapię doustną.
- W przypadku, gdy mimo zastosowania tych metod gradówka w dalszym ciągu utrzymuje się w tym samym miejscu, a nawet przybiera na sile może okazać się, że niezbędna będzie interwencja chirurgiczna, która polega na nacięciu ropnia, a następnie usunięciu wydzieliny.
Umów konsultację w zakresie leczenia gradówki
Gdynia Centrum
ul. Batorego 7/35, V piętro