Opadająca powieka może stać się przyczyną wielopłaszczyznowych problemów. To nie tylko zmartwienie natury estetycznej, ale często również i zdrowotnej. Znaczne ograniczenie pola widzenia, będące jednym z efektów opadającej powieki, może rzutować na jakość codziennego funkcjonowania i utrudniać je w znaczący sposób. Odpowiedzią na takie problemy są zabiegi, dzięki którym możemy odjąć sobie nawet 10 lat w zaledwie 45 minut! Odkryj więc razem z nami potencjał, tkwiący w blefaroplastyce i przekonaj się, jak wiele może ona zmienić w Twoim życiu.
Czym jest opadająca powieka i co powoduje taki stan?
Opadająca powieka, określana również jako ptoza lub blefaroptoza, jest częstą przypadłością w naszym społeczeństwie. Szacuje się, że z problemem tym może zmagać się nawet milion dorosłych Polaków. Najprościej schorzenie to opisuje się jako nieprawidłowe położenie górnej powieki względem gałki ocznej.
Mogłoby się wydawać, że problem opadających powiek dotyczy wyłącznie osób starszych. W rzeczywistości jednak okazuje się, że z takimi mankamentami zmagają się nastolatki, ale również i dzieci. W tym przypadku mówi się na ogół o wrodzonym opadaniu powieki, które można zaobserwować już w najwcześniejszych latach życia. Uszkodzenie nerwu okołoruchowego czy ośrodkowego układu nerwowego, skutkować może z kolei nabytym opadaniem powieki. Stan ten może być spowodowany również przez zmiany nowotworowe, co wymaga szybkiej diagnozy i stosownej terapii.
U starszych osób natomiast opadająca powieka wynika najczęściej z zaniku struktur, odpowiadających za jej podnoszenie. To z kolei uwarunkowane jest stopniowym ograniczeniem wydzielania kolagenu i elastyny oraz zmniejszeniem liczby włókien kolagenowych, postępującym wraz z upływem kolejnych lat.
W jaki sposób opadająca powieka determinuje codzienność chorego?
Opadająca powieka powoduje znaczne problemy z zamknięciem oka, ale również i z unoszeniem oraz opuszczaniem powiek. Taki stan rzeczy znacząco odbija się na walorach estetycznych naszej twarzy. Osoby, borykające się z tą przypadłością, sprawiają wrażenie nieustannie smutnych i zmęczonych, co wyraźnie determinuje ich kontakty międzyludzkie, stając się jednocześnie źródłem kompleksów i trudności w nawiązywaniu relacji.
Opadnięcie powieki powoduje jednak także problemy natury zdrowotnej. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim zmniejszenie ostrości wzroku, zwężenie pola widzenia, a nawet bóle karku i szyi, u podstaw których leżą mimowolne ruchy, mające na celu poprawę kąta widzenia. Osoby, cierpiące na to schorzenie, uskarżają się także na łzawienie oczu i podwójne widzenie, a czasem również na zez, mogący wiązać się z tą właśnie przypadłością.
Plastyka powiek – kiedy i dlaczego warto się na nią zdecydować?
Dla wielu osób już same względy estetyczne stanowią solidną podstawę, by rozważyć poddanie się zabiegowi. Worki pod oczami czy nieestetycznie opadające powieki to bowiem mankament, znacząco odbijający się na naszym wyglądzie zewnętrznym i pogłębiający się wraz z upływem kolejnych lat. Smutny, zmęczony wygląd z pewnością nie przysparza znajomych, a narastające kompleksy z nim związane, mogą utrudniać wchodzenie w role społeczne. Niemniej jednak to właśnie względy medyczne stają się dla wielu osób wyraźnym sygnałem, rzutującym na podjęcie ostatecznej decyzji.
Warto podkreślić przy tym, że blefaroplastyka, bo o niej właśnie mowa, to jeden ze zdecydowanie najczęściej wykonywanych zabiegów w obrębie twarzy. Decydują się na niego głównie dojrzałe kobiety po 35 roku życia, choć wśród pacjentów dobrych klinik nie brakuje również mężczyzn, pragnących poprawić swój wygląd i jakość codziennego funkcjonowania.
Jak wyglądają przygotowania do zabiegu blefaroplastyki?
Przygotowania do zabiegu opadających powiek rozpoczyna specjalistyczna konsultacja lekarska. W trakcie takiego spotkania przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, mający na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań oraz omówienie oczekiwanych efektów. W czasie rozmowy poruszane są również inne problemy, z uwzględnieniem wymogów okresu rekonwalescencji. Cała konsultacja ma natomiast na celu kwalifikację do zabiegu.
Zanim jednak trafimy na salę operacyjną, konieczne będzie także wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. Będzie to morfologia, ale również i INR, APTT, Anty-HCV oraz antygen-HBS. Na tydzień przed zabiegiem konieczne stanie się też odstawienie leków, mogących rozrzedzać krew. Do tej grupy należy np. Apsiryna czy popularna Polopiryna. Wszystko to ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa oraz uzyskanie oczekiwanych przez pacjenta efektów.
Zabieg na opadające powieki i okres rekonwalescencji – na co warto się przygotować?
Zabieg blefaroplastyki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i zamyka się na ogół w czasie 2 godzin. Całą procedurę rozpoczyna nacięcie skóry, które wykonywane jest w naturalnych fałdach powieki, co sprawia, że zagojona blizna jest niezauważalna dla postronnego obserwatora. Głównym celem ingerencji chirurgicznej będzie natomiast wzmocnienie rozcięgna mięśni dźwigacza w górnej powiece oraz usunięcie z niej nadmiaru skóry.
Aby jednak osiągnąć pożądane rezultaty, konieczne staje się dostosowanie do zaleceń pozabiegowych. Wbrew pozorom nie będzie to jednak trudne zadanie. W okresie rekonwalescencji należy bowiem zachować odpowiednią higienę, unikając mycia głowy przez 3 dni oraz dbać o właściwe ubranie, rezygnując z soczewek kontaktowych i ciasnej garderoby, zakładanej przez głowę. Istotny będzie także zakaz korzystania z solarium i sauny przez 6 tygodni po zabiegu. Dolegliwości początkowego okresu rekonwalescencji łagodzić można przez okłady chłodzące typu COLDHOT, stosowane przez 15 minut co 2 godziny.
Zadziwiające efekty blefaroplastyki, czyli dlaczego warto poddać się zabiegowi?
Poddanie się zabiegowi plastyki powiek oraz zastosowanie się do późniejszych zaleceń, przełoży się z pewnością na osiągnięcie pożądanych rezultatów. Dzięki plastyce powiek nasze oczy będą wyglądać nawet 10 lat młodziej, a ich kształt ulegnie znaczącej poprawie. Podniesienie powiek usuwa wrażenie nieustannego smutku i zmęczenia, a pośrednio przyczynia się również do redukcji głębokich zmarszczek. Taka poprawa wyglądu okolic oczu, a zarazem całej twarzy, pozytywnie wpływa na postrzeganie siebie i pozwala pozbyć się nagromadzonych kompleksów. Cena samego zabiegu ustalana jest indywidualnie w trakcie konsultacji. Coraz więcej osób decyduje się jednak na profilaktykę opadania brwi wraz z korektą górnych powiek, co wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów w wysokości ok. 3800 zł.
Opadająca powieka — zabieg Gdańsk
Poznaj nasze ceny!
Jedna odpowiedź do „Zabieg na opadające powieki – jak w 45 min odjąć sobie 10 lat”
-
Polecam zabieg plastyki powiek. Zawsze miałam kompleks opadających powiek, przez które moje oczy wyglądały na ciągle zmęczone i starsze o wiele lat. To prawda, że ten zabieg odejmuje wizualnie lat. Znów czuję się jak 30-latka, a nie 50-latka.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.